Mój urolog – portal urologiczny » Cystostomia nadłonowa – nakłucie pęcherza moczowego

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

Cystostomia  (przetoka pęcherzowo-skórna, nakłucie nadłonowe, cystofix) wytwarzana jest w sytuacji gdy opróżnienie pęcherza moczowego drogami naturalnymi jest niemożliwe. Polega na umieszczeniu cewnika bezpośrednio  w pęcherzu moczowym (z pominięciem cewki)  poprzez jego nakłucie lub operacyjnie. Cystostomia może być zabiegiem czasowym lub definitywnym.

Wskazania do zabiegu:

-zatrzymanie moczu, gdy nie można założyć cewnika moczowego

-u pacjentów z cewnikiem moczowym i zapaleniem jądra

-u pacjentów z urazami cewki moczowej, jej zwężeniem, przetokami cewkowymi

-w przypadku urazów pęcherza moczowego

-nowotwory cewki moczowej, dróg rodnych i sromu

- niektóre dysfunkcje pęcherza moczowego

Przebieg zabiegu:

Zabieg wykonuje się zazwyczaj  w znieczuleniu miejscowym. Pacjent ułożony zostaje na plecach.  Lekarz znieczula skórę i tkanki podskórne. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie skóry ok. 2cm powyżej spojenia łonowego, w linii łączącej pępek i mostek. Przy pomocy specjalnej igły punkcyjnej nakłuwa ścianę pęcherza moczowego i przez jej światło wprowadza do pęcherza cewnik. Od tej chwili cewnik będzie odprowadzał mocz na zewnątrz z pominięciem cewki moczowej. Cewnik w zależności od typu może być przyszyty do skóry za pomocą szwów chirurgicznych lub też może zawierać wewnątrz balonik, który wypełnia się płynem i to on utrzymuje cewnik w pęcherzu.

Cystostomia może być również wytworzona w trakcie operacji poprzez nacięcie skóry i tkanek nad spojeniem łonowym oraz nacięciu ściany pęcherza moczowego. Operacyjnie cystostomię wytwarza się m.in. podczas adenomektomii (usunięcie gruczolaka prostaty) lub operacjach na pęcherzu  moczowym w celu uzyskania dobrego odpływu moczu i w razie potrzeby móc wypłukać pęcherz moczowy. Dren/ cewnik cystostomii łączy się z workiem na mocz. Obecnie w sklepach medycznych dostępnie są worki o różnej pojemności, różnej budowie zaworów odpływowych i przewodów( prosty, karbowany) itp.

Pacjent ubezpieczony może skorzystać z refundacji cewników i worków do zbiórki moczu- o zasadach i sposobie  refundacji przeczytają Państwo tutaj.

dodał: Mojurolog.pl, 14-06-2013, kategorie: Bez kategorii