Mój urolog – portal urologiczny » Biopsja prostaty

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja prostaty wykonywana jest z powodu podejrzenia nowotworu prostaty. W trakcie tego zabiegu lekarz pobiera niewielkie wycinki tkanki prostaty do badania histopatologicznego (mikroskopowego). Wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych(poradnia lub gabinet) lub szpitalnych. Biopsja wykonywana jest najczęściej pod kontrolą sondy usg wprowadzanej do odbytnicy lub rzadziej na pod kontrolą palca wprowadzonego do odbytnicy, którym urolog lokalizuje miejsce z którego pobierze tkankę. Sonda przezodbytnicza ma wydłużony kształt i wyposażona jest w kanał biopsyjny przez który wprowadzana jest igła biopsyjna. Po ustaleniu odpowiedniego miejsca igła  szybkim ruchem pobiera niewielki wycinek prostaty. Miejsca pobrania  wycinków i cały przebieg zabiegu lekarz obserwuje na monitorze usg.

Wskazania:

Zasadniczymi wskazania mi do wykonania biopsji są:

-podwyższone stężenie PSA w surowicy

-nieprawidłowości w badaniu prostaty palcem przez odbytnicę(badanie per rectum)

-nieprawidłowości w przezodbytniczym badaniu USG prostaty (TRUS)

Przeciwwskazania:

-zaburzenia krzepnięcia

-przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol,  warfaryna, klopidogrel, acard, polocard w dawce >75mg/dobę ) –konieczna modyfikacja leczenia i przygotowanie pacjenta.

- aktywny stan zapalny odbytnicy

-ostre zapalenie prostaty

-zaburzenia odporności

 

Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 75mg/dobę nie jest aktualnie przeciwwskazaniem do biopsji.

 

Przygotowanie  do biopsji: Pacjent powinien  zacząć  przyjmować profilaktycznie antybiotyk, zazwyczaj w dniu biopsji lub dzień wcześniej. Zalecane jest również wykonanie lewatywy w dniu biopsji- pozwala oczyścić jelito z mas kałowych  i ułatwia wykonanie zabiegu.

 

Znieczulenie w trakcie biopsji:

Najczęściej do odbytnicy podaje się żel znieczulający z lignokainą.

Kolejną możliwością jest wstrzyknięcie leku znieczulającego w okolicę  prostaty i znieczulenia  włókien nerwowych unerwiających prostatę i przylegające tkanki. Ten rodzaj znieczulenia jest  skuteczniejszy od żelu.

Inne rodzaje znieczulenia są rzadko stosowane.

 

Przebieg:  Pacjent ułożony jest na lewym boku  z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90 stopni. Lekarz podaje  do odbytnicy żel znieczulający lub wprowadza sondę usg i wstrzykuje lek znieczulający w okolice prostaty.  Następnie ogląda prostatę  na monitorze, poszukując miejsc podejrzanych i pobiera wycinki. Ich liczba może być różna.

Zazwyczaj łącznie 8-10 wycinków z obu płatów prostaty. Czasem konieczne jest pobranie większej ilości wycinków. W przypadku pacjentów z bardzo wysokim PSA i wysokim prawdopodobieństwem nowotworu liczba wycinków może być zmniejszona tzw. biopsja formalna. W trakcie biopsji pacjent może odczuwać parcie na mocz i stolec.

 

Czego można spodziewać się po zabiegu:  Po biopsji w moczu, nasieniu, i stolcu pacjent może zaobserwować krew. Objawy te najczęściej ustępują w ciągu kilku dni- krew w nasieniu może utrzymywać się dłużej. Może również wystąpić przejściowy wzrost  temperatury.

 

 

Powikłania:  do najczęstszych powikłań po biopsji prostaty należą:

- hematospermia ( krew w nasieniu)- 37,4%

- krew w moczu- 14,5%

- krwawienie z odbytnicy- 2,2%

-  zapalenie prostaty- 1%

- gorączka- 0,8%

- zapalenie najądrzy-0,7%

- urosepsa-0,3%

- zatrzymanie moczu-0,2%

 

Kiedy zgłosić się do urologa- niepokojące objawy

W przypadku utrzymującego lub nasilającego  się krwiomoczu,  bólu krocza, gorączki, złego samopoczucia konieczna jest konsultacja lekarska.

 

Kiedy odebrać wynik i co dalej?

Wynik badania mikroskopowego pacjent otrzymuje po około 2-3 tygodniach.

Z wynikiem pacjent powinien zgłosić się do swojego urologa. Lekarz oceni wynik biopsji i wyda dalsze  zalecenia.

 

dodał: Mojurolog.pl, 18-06-2013, kategorie: Diagnostyka