Mój urolog – portal urologiczny » Cewnikowanie nerki i moczowodu cewnikiem DJ

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

 

Co to jest cewnik DJ?

 

Cewnik DJ (double J) to miękka rurka o zawiniętych końcach, wprowadzana do nerki i moczowodu w celu zabezpieczenia właściwego odpływu moczu z nerki. Po założeniu do moczowodu jeden koniec cewnika znajduje się w nerce, a drugi w pęcherzu moczowym. Zawinięty kształt obu końców cewnika DJ zapewnia właściwe ułożenie w moczowodzie i zapobiega jego wysunięciu . Cewnik DJ na całej długości posiada niewielkie otwory, które dodatkowo ułatwiają spływ moczu.

Cewnik DJ

 

Dlaczego zakłada się cewnik DJ?

 

Cewnik DJ zakłada się w sytuacji gdy:

• Istnieje przeszkoda utrudniająca odpływ moczu z nerki:

-kamica nerki lub moczowodu

-zwężenie moczowodu

-ucisk moczowodu przed choroby rozwijające się w jego sąsiedztwie (np. nowotwór, zmiany

zapalne, zwłóknienie zaotrzewnowe)

 

• W trakcie operacji nerki, moczowodu lub pęcherza istnieje konieczność zabezpieczenia właściwego spływu moczu z nerki do czasu wygojenia

 

 

Jak zakłada się cewnik DJ?

 

Cewnik Dj wprowadza się do moczowodu przez cewkę moczową podczas zabiegu endoskopowego. Pacjent ułożony zostaje w pozycji ginekologicznej lub jej modyfikacjach. Przez cewkę  moczową do pęcherza moczowego wprowadza się narzędzia endoskopowe wyposażone w układ optyczny pozwalający na obserwowanie zabiegu (cystoskop lub ureterorenoskop), we wnętrzu pęcherza moczowego lokalizuje się ujście moczowodu (miejsce, w którym moczowód wchodzi do pęcherza moczowodu) . Kolejnym etapem zabiegu jest wprowadzenie cewnika dj do moczowodu, może to odbywać się na dwa sposoby:

 

1. Wprowadza się narzędzia do wnętrza moczowodu i po jego rewizji wprowadza się cewnik

dj. Takim sposobem najczęściej zakłada się cewnik dj podczas usuwania kamieni moczowodowych czy leczeniu zwężeń moczowodu.

 

2. Po zlokalizowaniu ujścia moczowodowego w pęcherzu wsuwa się do niego cewnik Dj bez wprowadzania narzędzi do moczowodu.

 

Położenie cewnika w moczowodzie kontroluje się przy pomocy USG lub RTG

Kontrola położenia cewnika DJ w RTG

Kontrola położenia cewnika DJ w RTG

 

Dolegliwości związane z utrzymywaniem cewnika Dj w moczowodzie

 

Objawy, które mogą wystąpić po założeniu cewnika dj to głównie dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej i podbrzusza, dyskomfort , ból przy oddawaniu moczu (szczególnie pod koniec ) i krwiomocz, zazwyczaj niewielki. Dolegliwości te wywołane są drażnieniem wnętrza nerki i pęcherza moczowego przez cewnik.

 

Powikłania związane z wprowadzaniem cewnika dj to głównie ryzyko uszkodzenia nerki i moczowodu w trakcie zakładania oraz infekcja układu moczowego.

Przy długotrwałym utrzymywaniu cewnika dj może dochodzić do odkładania się na jego powierzchni soli mineralnych i tworzenia inkrustatów, ( porównać to można do odkładania się kamienia we wnętrzu czajnika), może to utrudniać jego usunięcie z moczowodu.

W niektórych przypadkach cewnik moczowodowy może również przemieścić się w kierunku nerki lub pęcherza moczowego, a nawet częściowo wystawać na zewnątrz przez cewkę moczową (głównie u kobiet)

 

Koniec pęcherzowy cewnika dj pokryty inkrustatami

Koniec pęcherzowy cewnika dj pokryty inkrustatami

 

Jak długo utrzymuje się cewnik DJ?

 

Czas utrzymywania cewnika DJ zależy od przyczyny jego wprowadzenia. Zazwyczaj od kilku tygodni do trzech miesięcy. Istnieją również cewniki DJ przystosowane do długotrwałego utrzymywania nawet do 6-12 miesięcy

 

Usuwanie cewnika DJ z moczowodu

 

Jest to krótki zabieg endoskopowy (zabieg przez cewkę moczową) wykonywany w ramach poradni urologicznej lub jednodniowego pobytu w szpitalu. Zazwyczaj wykonywany  po znieczuleniu cewki  żelem lignokinowym i nie wymaga specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach zabieg wykonuje się w krótkim znieczuleniu dożylnym( pobyt w oddziale). Usunięcie cewnika trwa ok. 2-3 minuty. Po opróżnieniu pęcherza moczowego pacjent kładzie się na plecach w pozycji ginekologicznej. Do cewki moczowej podany zostaje żel znieczulający. Następnie lekarz wprowadza przez cewkę moczową do pęcherza cystoskop i po zlokalizowaniu końcówki cewnika DJ w pęcherzu kleszczykami  usuwa cewnik przez cewkę moczową.

Po zabiegu przez 1-2dni mogą występować objawy podrażnienia cewki moczowej –ból przy oddawaniu moczu, szczypanie, pieczenie.

 

 

 

 

dodał: Mojurolog.pl, 08-03-2014, kategorie: Leczenie ,Operacje i zabiegi