Mój urolog – portal urologiczny » Embolizacja żylaków powrózka nasiennego

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

 

Leczenie żylaków powrózka nasiennego- embolizacja żylaków powrózka nasiennego

 

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego to obok leczenia chirurgicznego jeden ze sposobów leczenia żylaków powrózka nasiennego.  Jest to zabieg małoinwazyjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą RTG, a którego celem jest  zamknięcie światła żyły jądrowej do której spływa krew ze zmienionych żylakowato żył powrózka nasiennego.

Po  przygotowaniu miejsca wkłucia ( dezynfekcja, znieczulenie skóry) lekarz radiolog wykonuje niewielkie 1-2mm nacięcie w pachwinie  i wprowadza do światła żyły udowej  cienki cewnik. Następnie podając środek  kontrastowy uwidacznia kolejne naczynia docierając  cewnikiem do żyły jądrowej. Po uwidocznieniu nieprawidłowo poszerzonych  żył splotu wiciowatego (żylaków powrózka nasiennego) wprowadza  poprzez cewnik materiał obliterujący(zamykający) światło żyły jądrowej. W tym celu wykorzystuje się specjalne stalowe i platynowe spiralki lub inne substancje.  Zabieg kończy się usunięciem cewnika i uciśnięciem miejsca po usuniętym cewniku.

 

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego

 

Po zabiegu w żylakach i żyle jądrowej ustaje przepływ krwi, a zalegająca w żyłach krew ulega wykrzepieniu. Z czasem dochodzi do zwłóknienia naczyń i zarośnięcia ich światła.

 

Zabieg embolizacji  trwa od 30-60 min. Czas pobytu w szpitalu różni się od ośrodka w którym embolizacja jest wykonywana, pacjent wypisywany jest po kilku godzinach lub w dniu następnym.

 

Powrót do normalnej aktywności trwa 1-2dni, zaleca się jednak unikanie ciężkiej pracy fizycznej lub forsownych ćwiczeń przez 5-7 dni.

 

Do zalet embolizacji żylaków powrózka nasiennego należy:

-mała inwazyjność zabiegu i brak szwów

-krótki czas hospitalizacji i powrotu do normalnej aktywności (1-2 dni)

-wysoka skuteczność

-możliwość leczenia żylaków obustronnych podczas jednego zabiegu i z jednego nakłucia.

 

Opracowano na podstawie:

  1. Can Urol Assoc J 2012;6(4):266-268
  2. Can Urol Assoc J 2007;1(3):278-280
  3. Prasivoravong et al.: Beneficial effects of variocele embolisation on semen parameters. Basic and Clinical Andrology 2014 24:9.
dodał: Mojurolog.pl, 15-03-2015, kategorie: Operacje i zabiegi