Mój urolog – portal urologiczny » ESWL- kruszenie kamieni moczowych ultradźwiękami

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

 

Jest to metoda rozbijania kamieni moczowych zlokalizowanych w nerkach i moczowodzie za pomocą ultradźwięków, które w postaci  serii fal uderzeniowych ulegają skupieniu kamieniu, powodując jego pękanie i fragmentację. 

 

Jest to metoda nieinwazyjna. W wielu przypadkach stanowi metodę pierwszego wyboru w leczeniu kamicy moczowej.  Kamienie rozbijane są „na odległość”, metoda nie wymaga nacinania skory czy wziernikowania dróg moczowych.

 

Urządzenie składa się z generatora fal uderzeniowych (istnieją trzy typy urządzeń różniące się sposobem wytwarzania fal- typ urządzenia ma wpływ na komfort podczas zabiegu ), stołu dla pacjenta oraz aparatu USG i RTG za pomocą których lokalizuje się kamienie.

 

Przygotowanie do zabiegu:

 

Zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjenci z tendencją do wzdęć(duża ilość gazów jelitowych może utrudniać lokalizację kamienia przy pomocy USG). Pacjenci, którzy mają tendencję do wzdęć powinni dwa dni przed badaniem zastosować dietę lekkostrawną i preparaty zmniejszające ilość gazów jelitowych (np.: Espumisan, Esputicon etc.).

 

Przebieg zabiegu:

 

Pacjent leży na stole w pozycji umożliwiającej najlepsze uwidocznienie kamienia, zazwyczaj na wznak. Do pacjenta przylega żelowa hydrauliczna poduszka wypełniana wodą, poprzez którą rozchodzą się fale ultradźwiękowe. Poduszkę pokrywa się żelem celem lepszego przylegania. Po zlokalizowaniu kamienia przy pomocy USG i/lub RTG  rozpoczyna się zabieg. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od liczby zastosowanych impulsów i częstotliwości ich wytwarzania. Czas zabiegu zazwyczaj nie przekracza 1 godziny, a liczba impulsów i ich częstotliwość dobierane są indywidualnie w zależności od wielkości i lokalizacji kamienia oraz typu urządzenia.

 

Komfort zabiegu i ew. dolegliwości bólowe podczas rozbijania uzależnione są od typu urządzenia i rodzaju generatora wytwarzającego fale uderzeniowe.

 

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w ramach jednodniowego pobytu. Po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu z dalszymi zaleceniami terminem kontroli. Kontrola obejmuje badanie USG i/lub RTG.

 

Wskazania do zabiegu:

ESWL jest metodą z wyboru w leczeniu kamieni nerkowych o ø 6-20mm oraz moczowodowych o ø <10mm. Wyjątek stanowią kamienie z kwasu moczowego i zlokalizowane w dolnym biegunie nerki.

 

Przeciwwskazania:

Zabieg przeciwwskazany jest w przypadku:

-ciąży

-osób z tętniakiem aorty brzusznej lub tętniakiem tętnicy nerkowej

-współistnienia przeszkody zlokalizowanej poniżej kamienia (zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego, zwężenie moczowodu)

-zakażenia układu moczowego

-schorzeń uniemożliwiających ułożenie pacjenta na stole

W przypadku gdy pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe konieczna jest konsultacja internistyczna i czasowa zmiana leczenia lub odstawienie leków- jeśli istnieje możliwość czasowego odstawienia leku.

 

Powikłania

Zabieg ESWL uważany jest za stosunkowo bezpieczny, nie jest  jednak wolny od powikłań.

Najczęściej występują dolegliwości związane z wydalaniem fragmentów kamienia.

 

Może wystąpić:

 

- kolka nerkowa- dolegliwości bólowe po stronie kamienia, nudności, wymioty

 -tzw. droga kamicza (steinstrasse)- większy fragment kamienia ulega zablokowaniu w moczowodzie, a mniejsze okruchy   układają się za nim jeden za drugim. W takiej sytuacji możliwe jest wykonanie ponownego zabiegu ESWL lub usunięcie fragmentów podczas zabiegu URS (wziernikowanie moczowodu przez cewkę moczową)

 -krwiomocz- obecność krwi w moczu

 -krwiak nerki- zazwyczaj wystarcza leczenie zachowawcze

 - inne rzadkie powikłania( stanowią razem 1,8% przypadków) obejmują uszkodzenie narządów przewodu pokarmowego, krwiak wątroby lub śledziony, przetoki moczowodowo-jelitowe.

 

 

Opracowano na podstawie:

1. Dybowski B. ,ESWL- litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Przegląd Urologiczny 4/2012 str.14-19

2. Listopadzki S., Jarzemski P., Wroński S., Kabziński J., Szyperski J., Małoinwazyjne metody leczenia kamicy układu moczowego. Wydawnictwo WM.

dodał: Mojurolog.pl, 03-08-2013, kategorie: Leczenie