Implant prącia- chirurgiczne leczenie zaburzeń erekcji.

Co to jest implant penisa/ proteza penisa?

Implanty prącia, potocznie zwane protezami penisa to urządzenia umieszczane chirurgicznie w penisie, które mają zastąpić działanie ciał jamistych prącia. (ciała jamiste to struktury wewnątrz penisa, które wypełniają się krwią wywołując wzwód prącia). Implanty umożliwiają odbycie stosunku seksualnego przez pacjentów z zaburzeniami erekcji, u których inne metody leczenia nie przyniosły zadowalającego efektu. Do takich pacjentów należą mężczyźni:

 • po operacjach onkologicznych, u których występują zaburzenia wzwodu
 • pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających efektów (leczenie tabletkami, iniekcje do ciał jamistych, pompki próżniowe)
 • mężczyźni, którzy mimo leczenia chcą definitywnie rozwiązać problem zaburzeń erekcji
 • mężczyźni po wystąpieniu długotrwałego wzwodu prącia (priapizmu), a którzy chcą mieć możliwość odbywania stosunków płciowych.

Jakie są zalety implantów penisa?

Jest to przede wszystkim metoda leczenia dająca najwyższy poziom satysfakcji wśród pacjentów leczonych z powodu zaburzeń erekcji (75-75% dla protez półsztywnych i 94-98% dla protez hydraulicznych 3-częściowych). Pozwala na definitywne rozwiązanie problemu zaburzeń wzwodu. Operacja nie zaburza czucia prącia, orgazmu i wytrysku (z wyjątkiem pacjentów, którzy nie mieli wytrysku po operacjach urologicznych). Pozwala na odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego, często u mężczyzn którzy nie współżyli przez dłuższy czas. Implanty są proste w obsłudze i mają względnie długą żywotność sięgającą 10-15-20 lat. Pozwalają na odbycie stosunku na życzenie.

Jakie są rodzaje implantów penisa?

Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się trzy rodzaje implantów:

 1. półsztywne: zbudowane z metalicznego rdzenia oraz warstwy go pokrywającej- różnych w zależności od producenta. Po implantacji prącie utrzymuje się w ciągłej sztywności/erekcji. Implant jest zginany i utrzymuje sztywność prącia po wyprostowaniu. Po stosunku prącie kieruje się ręką w dół lub w górę. Proteza półsztywna jest tańsza od pozostałych, wymaga mniejszego zakresu zabiegu i jest dobrym rozwiązaniem dla starszych mężczyzn z zaburzeniami manualnymi. Zasadniczą wadą jest ciągła sztywność prącia.

2. hydrauliczne 2-częściowe: składa się z cylindrów, w których w proksymalnej części znajduje się zbiornik z płynem i pompki zlokalizowanej w mosznie.

3. hydrauliczne 3-częściowe: zbudowane z 2 cylindrów, pompki i zbiornika z płynem, który implantuje się się do jamy brzusznej. Jeśli pacjent chce odbyć stosunek to kilkukrotnie ściska pompkę zlokalizowaną w mosznie. Ściskanie pompki przemieszcza płyn ze zbiornika do cylindrów w penisie powodując erekcję. Po stosunku nacisnąć przycisk zaworu na pompce i płyn przemieszcza się z powrotem do zbiornika, a prącie wiotczeje. Całość implantu jest niewidoczna i dyskretna. Przykładem implantu tego typu jest AMS 700-link.

Szczególnym rodzajem implantu hydraulicznego jest AMS 700 z cylindrami LGX, pozwalający na pogrubienie i wydłużenie cylindrów o ok. 20%, pozwala to na dodatkowe wydłużenie i pogrubienie penisa u odpowiednio dobranych pacjentów.

Przeciwwskazania do implantacji protezy penisa

 • niewyrównana cukrzyca- do czasu normalizacji poziomu cukru.
 • aktywne ogniska infekcji na skórze w okolicy operowanej
 • alergia na niektóre antybiotyki (AMS 700)
 • toczeń rumieniowaty układowy ( AMS 700)
 • zaburzenia manualne w przypadku implantów 2 i 3-częściowych
 • przeciwwskazania anestezjologiczne
 • zaburzenia krzepnięcia krwi

Najczęstsze pytania związane z implantacją protezy prącia

 1. Czy implant będzie widoczny? Niezależnie od typu implant nie będzie widoczny.
 2. Czy będę płodny? Implantacja nie zaburza płodności.
 3. Czy będę miał orgazm i wytrysk? Implantacja nie wpływa na orgazm i wytrysk, o ile nie było wcześniej zaburzeń. Wyjątkiem są również pacjenci po operacjach onkologicznych pęcherza i prostaty, który nie mają normalnego wytrysku nasienia.
 4. Czy penis będzie wrażliwy jak wcześniej?
 5. Jaka jest żywotność implantu? Żywotność szacuje się na ok 10-15 lat.
 6. Jak długo trwa zabieg? Zabieg trwa do 1,5-2h.

Implant prącia- chirurgiczne leczenie zaburzeń erekcji.
Przewiń do góry