Mój urolog – portal urologiczny » Jak często występuje rak pęcherza moczowego i u kogo?

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

 

 

Rak pęcherza jest najczęstszym nowotworem układu moczowego. W Polsce w 2009r. zdiagnozowano go u 6089 osób.1Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Szczyt zachorowań to 7 dekada życia. Rzadko występuje poniżej 40 r.ż. Mężczyźni chorują 3-4 razy częściej niż kobiety (m.in. z powodu częstszego narażenia na dym tytoniowy i substancje rakotwórcze).2U kobiet częściej występuje postać naciekająca nowotworu.

Najczęstszym typem jest rak przejściowonabłonkowy, stanowi 95% przypadków inne typy występują rzadko.

Ok. 75-85% przypadków raka pęcherza to nowotwory  „powierzchowne”, ograniczone do śluzówki lub błony podśluzowej pęcherza moczowego.3W tych przypadkach możliwe jest przez cewkowe usunięcie guza wraz z marginesem zdrowej tkanki podczas zabiegu elektroresekcji (TURT). Pozostałe przypadki to rak inwazyjny, naciekający warstwę mięśniową pęcherza, który może rozrastać się poza pęcherz oraz dawać przerzuty odległe.  

 

 

Bibliografia:

1.www.onkologia.org.pl

2.Alan J. Wein, Louis R. Kavoussi et al. Campbell-Walsh Urology. – 10th ed. Chapter 80  Urothelial Tumors of the Bladder

3.Nargund V.H., Raghavan D., Sandler M. Howard, Urological  Oncology,  Springer 2008

 

dodał: Mojurolog.pl, 27-08-2013, kategorie: Choroby