Przebieg operacji:
PCNL wykonywany jest pod osłoną antybiotykową i składa się z kilku etapów:
Etap I: Założenie cewnika moczowodowego.
Pacjent układany jest na plecach w pozycji ginekologicznej z nogami opartymi na podpórkach. Przez cewkę moczową do moczowodu i nerki wprowadzany jest cewnik moczowodowy. Jest to cienka rurka, przez którą do nerki podawany jest kontrast celem uwidocznienia w RTG kielichów nerkowych i miedniczki. Podanie kontrastu umożliwia nakłucie nerki pod kontrolą RTG i wytworzenie kanału roboczego dla narzędzi.
ETAP II: Nakłucie układu kielichowo-miedniczkowego nerki i wytworzenie kanału roboczego
Pacjent ułożony zostaje na brzuchu (klasycznie) lub na plecach w zależności od preferencji osoby wykonującej zabieg. Urolog pod kontrolą RTG lub USG nakłuwa nerkę przy pomocy igły. Następnie przez światło igły wprowadza do nerki tzw. drut wiodący i usuwa igłę. Przy pomocy drutu wiodącego i specjalnych rozszerzadeł o rosnącej średnicy wytwarzany jest tzw. kanał roboczy. Istnieje kilka technik wytwarzania kanału roboczego.
ETAP III: Kruszenie i usunięcie kamienia
Przez wytworzony kanał do nerki wprowadzony zostaje nefroskop. Jest to podłużne narzędzie wyposażone w układ optyczny pozwalający na obserwację wnętrza nerki i lokalizację kamienia.
Nefroskop posiada kanał roboczy, przez który do wnętrza nerki wprowadza się narzędzia służące do rozkruszenia ( włókno lasera, sonotrodę, litotryptor) i usunięcia fragmentów kamienia.
Po usunięciu kamienia w nerce pozostawia się tzw. dren nefrostomijny przez który wypływa moczu z krwią oraz mogą ewakuować się pozostałe w nerce fragmenty rozkruszonego kamienia. W określonych przypadkach można odstąpić od założenia drenu- tzn. tubeless PCNL. Do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik moczowy. Często również oprócz nefrostomii i cewnika pęcherzowego pozostawia się na 1-2 dni cewnik moczowodowy- założony w I etapie .
Jedna myśl na “PCNL”
Komentowanie zostało wyłączone.