Mój urolog – portal urologiczny » Rak nerki: Cechy charakterystyczne i podtypy.

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

W większości przypadków rak nerki (rak nerkowokomórkowy) dotyczy jednej nerki i tworzy pojedynczy guz. Wieloogniskowo występuje w 10-20% i zazwyczaj dotyczy przypadków rodzinnych (dziedzicznych nowotworów nerek) 

 

Nowotwory obustronne (2-4% przypadków)  mogą występować synchronicznie (w jednym czasie) lub asynchronicznie (w różnym czasie) i występują częściej w przypadku raka brodawkowatego (jeden z podtypów raka nerki) i uwarunkowanych genetycznie nowotworach nerek (patrz: dziedziczne nowotwory nerek)1.

 

Oprócz tworzenia litych guzów rak nerki może tworzyć guzy lito- torbielowate lub rozwijać się w przegrodach torbieli nerkowych


Rak nerki szerzy się przez rozrost miejscowy, daje przerzuty naczyniami krwionośnymi i chłonnymi, a jedną z cech charakterystycznych tego nowotworu jest wrastanie do żył nerkowych i żyły głównej dolnej- ma to miejsce w 10% przypadków .

Jest nowotworem bardzo dobrze unaczynionym, co przejawia się w silnym wzmocnieniem guza w tomografii komputerowej po podaniu dożylnym kontrastu.2

 

Wyróżnia się trzy główne typy raka nerki:3

Rak Jasnokomórkowy- jest najczęstszym typem raka nerki. Rozpoznawany jest w 80-90% przypadków. Rokuje gorzej niż pozostałe dwa typy.

 

Rak Brodawkowaty- występuje w 10-15% przypadków

 

Rak Chromofobny- występuje w 4-5% przypadków

 

 

        Bibliografia :

           1.  Alan J. Wein, Louis R. Kavoussi et al. Campbell-Walsh Urology. – 10th ed. Chapter 49:Malignant Renal Masses

            2.  Nargund V.H., Raghavan D., Sandler M. Howard, Urological  Oncology,  Springer 2008, s. 263. 

       3.  Ljungberg B.,Bensalah K., Bex A., Canfield S., Dabestani S., Hofmann F., Hora M., Kuczyk M.A., Lam T., Marconi L., Merseburger A.S., Mulders P.F.A.,  Staehler M., Volpe A., Guidelines on Renal Cell Carcinoma, EAU 2013.

 

dodał: Mojurolog.pl, 23-11-2013, kategorie: Choroby