Mój urolog – portal urologiczny » URS (ureterorenoskopia)- wziernikowanie nerki i moczowodu

Witamy na stronie Mój urolog
Portal powstaje z myślą o osobach z chorobami układu moczowo-płciowego. Aktualnie strona jest w trakcie budowy, systematycznie będą zamieszczane kolejne tematy. Czekamy na Państwa sugestie i uwagi. kontakt@mojurolog.pl Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu proszę zapoznać się z regulaminem. Ewentualne pytania prosimy zadawać za pośrednictwem forum.

 

Zabieg URS polega na obejrzeniu wnętrza moczowodu i nerki przy pomocy  ureterorenoskopu (narzędzia posiadającego ukł. optyczny pozwalający na obejrzenie wnętrza moczowodu oraz kanał roboczy do wprowadzania narzędzi). Przyrząd ten wprowadzany jest do wnętrza poprzez drogi moczowe (przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu i nerki) bez konieczności nacinania powłok skórnych.

 

Zabieg URS może mieć charakter diagnostyczny (rewizja wnętrza nerki i moczowodu, pobranie wycinków, pobranie moczu do badania cytologicznego) lub leczniczy (usunięcie kamienia, rozcięcie zwężenia moczowodu, zniszczenie zmiany nowotworowej, wprowadzenie cewnika). W trakcie URS wykorzystuje się różne typy ureterorenoskopów (sztywne, półsztywne oraz giętkie) oraz dodatkowe narzędzia w zależności od charakteru badania i powodu jego wykonywania (usunięcie kamienia, pobranie wycinków itd.). Giętki ureterorenoskop pozwala dotrzeć właściwie do każdego miejsca w nerce i moczowodzie.

 

Jak przygotować się do zabiegu URS:

Przygotowanie  nie odbiega od przygotowania do innych procedur operacyjnych. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu pacjent wykonuje badania laboratoryjne, odbywa konsultację z anestezjologiem,  a w przypadku chorób przewlekłych  również z innymi specjalistami (decyduje o tym anestezjolog). Rano w dniu zabiegu pacjent pozostaje na czczo i przyjmuje swoje leki. W przypadku stosowania części leków przeciwzakrzepowych istnieje konieczność czasowej zamiany na leków doustnych na heparynę drobnocząsteczkową podawaną podskórnie.

 

URS na stronę

1,2. półsztywny ureterorenoskop , 3. kamień w moczowodzie

 

Jak wygląda znieczulenie do zabiegu URS

Znieczulenie ogólne (narkoza) lub znieczulenie regionalne, nazywane potocznie przez pacjentów „znieczuleniem w kręgosłup” lub „znieczuleniem w plecy”.

 

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu URS:

·        

            bezwzględne:

                   - zaburzenia krzepnięcia krwi

                   - zły ogólny pacjenta, który nie pozwala na znieczulenie

·          względne:       

                - zmiany anatomiczne utrudniające przeprowadzenie zabiegu (stulejka, zwężenie cewki moczowej, znacznie  powiększona prostata, zwężenie moczowodu, zwyrodnienie stawów biodrowych)

                      - ciąża

                      - przebyte przeszczepienie moczowodu

 

 

Powikłania związane z zabiegiem URS

 

·          Powikłania w trakcie zabiegu

 

-Konieczność przerwania zabiegu- 1.6%

-Krwawienie -1.4%

-Perforacja -1.0%

-Oderwanie moczowodu 0.1%

-Inne  1.3%

 

·          Powikłania pooperacyjne:

 

-Gorączka -1.8%

-Zakażenie układu moczowego 1.0%

-Krwawienie 0.4%

-Sepsa 0.3%

-Obj. ostrego brzucha 0.04%

-Zatorowość płucna 0.02%

-Incydent mózgowo-naczyniowy/ przemijający napad niedokrwienny 0.01%

-Zawał mięśnia sercowego 0,01%

-Inne 1.1%

 

 

Opracowano na podstawie:

1.  de la RosetteJean, DenstedtJohn, GeavletePetrisor, KeeleyFrancis, MatsudaTadashi, PearleMargaret, PremingerGlenn, and TraxerOlivier. Journal of Endourology. February 2014, 28(2): 131-139.  The Clinical Research Office of the Endourological Society Ureteroscopy Global Study: Indications, Complications, and Outcomes in 11,885 Patients

2.     R. Hohenfellner, J.-U. Stolzenburg ,  Manual Endourology, Springer Medizin Verlag Heidelberg 2005

3.    Listopadzki S., Jarzemski P., Wroński S., Kabziński J., Szyperski J., Małoinwazyjne metody leczenia kamicy układu moczowego.     Wydawnictwo WM.

 

dodał: Mojurolog.pl, 23-02-2014, kategorie: Diagnostyka ,Leczenie