Cystostomia nadłonowa

Cystostomia nadłonowa

Polega na umieszczeniu cewnika bezpośrednio w pęcherzu moczowym z pominięciem cewki moczowej. Zabieg wykonuje się przez nakłucie powłok brzusznych i pęcherza (pod kontrolą USG) lub operacyjnie. Cewnik wprowadzony zostaje w podbrzuszu powyżej spojenia łonowego.Cystostomia wytwarzana jest w sytuacji gdy opróżnienie pęcherza moczowego drogami naturalnymi jest niemożliwe. Może być utrzymywana  czasowo lub przewlekle.

Wskazania do zabiegu:

-zatrzymanie moczu, gdy nie można założyć cewnika moczowego

-u pacjentów z cewnikiem moczowym i zapaleniem jądra

-u pacjentów z urazami cewki moczowej, jej zwężeniem, przetokami cewkowymi

-w przypadku urazów pęcherza moczowego

-nowotwory cewki moczowej, dróg rodnych i sromu

– niektóre dysfunkcje pęcherza moczowego

– czasowo po niektórych operacjach urologicznych np. po plastyce cewki moczowej

Jak zakłada się cystostomię nadłonową?

Zabieg wykonuje się zazwyczaj  w znieczuleniu miejscowym. Pacjent ułożony zostaje na plecach.  Lekarz znieczula skórę i tkanki podskórne. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie skóry ok. 2cm powyżej spojenia łonowego, w linii łączącej pępek i mostek. Przy pomocy specjalnej igły punkcyjnej nakłuwa ścianę pęcherza moczowego i przez jej światło wprowadza do pęcherza cewnik. Od tej chwili cewnik będzie odprowadzał mocz na zewnątrz z pominięciem cewki moczowej. Cewnik, w zależności od typu, może być przyszyty do skóry za pomocą szwów chirurgicznych lub też może zawierać wewnątrz balonik, który wypełnia się płynem i to on utrzymuje cewnik w pęcherzu.

Cystostomia może być również wytworzona w trakcie operacji poprzez nacięcie skóry i tkanek nad spojeniem łonowym oraz nacięciu ściany pęcherza moczowego. Operacyjnie cystostomię wytwarza się m.in. podczas adenomektomii (usunięcie gruczolaka prostaty) lub operacjach na pęcherzu  moczowym w celu uzyskania dobrego odpływu moczu i w razie potrzeby móc wypłukać pęcherz moczowy. Dren/ cewnik cystostomii łączy się z workiem na mocz.

Pielęgnacja cystostomii

  •  częstość wymiany cewnika i worków ustala lekarz
  •  zaleca się wzmożone spożycie płynów
  • regularna zmiana opatrunku wokół cewnika
  • mycie rąk przed i po wymianie worka na mocz
  • W przypadku wycieku treści, zaczerwienienia, obrzęku skóry wokół cewnika pilna konsultacja lekarska
  • Podobnie w przypadku wypadnięcia dreny lub wypadnięcia nici mocującej cewnik do skóry. 

Refundacja cewników i worków przez NFZ

Pacjent ubezpieczony może skorzystać z refundacji cewników i worków do zbiórki moczu- o zasadach i sposobie  refundacji przeczytają Państwo na stronie NFZ.

Cystostomia nadłonowa
Przewiń do góry